ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY

ENERGETICKÝ ŠTÍTEK PRO ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY

Stejně jako vlastníci bytových domů jsou nyní majitelé administrativních budov povinni mít zpracovaný průkaz energetické náročnosti budovy (dle zákona č. 406/2000 Sb.), a to:

  • od 1. 7. 2015 v případě prodeje a pronájmu celé budovy,
  • od 1. 1. 2016 v případě pronájmu ucelené části budovy (bytové a nebytové prostory apod.)

PRŮKAZ PŘI PRONÁJMU KANCELÁŘE? TAKÉ…

Povinnost obstarat energetický štítek mají od 1. ledna 2016 v případě pronájmu kanceláře, restauraceobchodních a výrobních prostor, nebo jiné části budovy, která je určena k samostatnému používání nebo byla za
tímto účelem upravena.

VÝJIMKY?

PENB nemusí být zpracován pro administrativní budovy:

  • do 50 m2 energeticky vztažné plochy,
  • postavené a zároveň naposledy rekonstruované před 1. 1. 1947 (zák. 406/2000 Sb. § 7a, čl. 9). To platí pouze za předpokladu, že se tak prodávající a kupující písemně dohodnou (např. v nájemní smlouvě),
  • u budov, které jsou kulturní památkou, anebo nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkové rezervaci nebo památkové zóně,
  • u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok,
  • u budov důležitých pro obranu státu, které jsou určeny ke speciálnímu využití.

KDY VYHOTOVIT PENB

Energetický štítek je potřeba vyhotovit na úplném začátku ještě před započetím prodeje / pronájmu. Grafickou část PENB pak předat zprostředkovateli, pokud využíváte jeho služeb, nebo zajistit uvedení klasifikační třídy ukazatele energetické náročnosti v inzerci.

Průkaz, nebo jeho ověřenou kopii pak ve zmíněných případech musíte předložit možnému kupujícímu anebo nájemci a následně jej předat nejpozději při podpisu kupní (nájemní) smlouvy.

CENA ENERGETICKÉ ŠTÍTKU?

Odvíjí se od velikosti administrativní budovy. Cena začíná na 5.900,- Kč včetně DPH.

Cena za zaměření je individuální, začíná na 1.000,- Kč včetně DPH. Zaměření není potřeba, jsou-li nám předány dostatečné podklady.

Zadejte poptávku a my Vám zašleme cenovou nabídku na míru.

SANKCE

Při nedodržení zákona hrozí pokuty vlastníkům, společenstvím vlastníků jednotek i realitním kancelářím do výše 200.000,- Kč v případě právnických osob a do výše 100.000,-  v případě fyzických osob.


Vyhláška č. 264/2020 Sb.

Od 1